Пріоритетним національним інтересом України у сфері зовнішньополітичної діяльності є розвиток та дальше поглиблення відносин стратегічного партнерства України з Організацією Північноатлантичного договору (НАТО).
Основоположними документами, що продовжують визначати відносини між Україною та НАТО на сучасному етапі, є Хартія про особливе партнерство між Україною та Організацією Північноатлантичного договору від 09.07.1997 року та Декларація про доповнення Хартії про особливе партнерство від 21.08.2009 року.
Відносини між Україною та НАТО мають два основних виміри: політичний діалог і практичне співробітництво. Політичний діалог України з Альянсом забезпечується шляхом двосторонніх контактів на всіх рівнях, включно з міжпарламентським виміром. Провідну роль у поглибленні цього діалогу відіграє Комісія Україна-НАТО (КУН), створена в 1997 р. на виконання положень Хартії про особливе партнерство.Ключовим системним документом розвитку співробітництва з НАТО та важливим інструментом здійснення реформ в Україні за підтримки Альянсу є Річні
національні програми співробітництва Україна-НАТО (РНП), які розробляються з 2009 року. РНП-2017 затверджена Указом Президента України №103/2017 від 08 квітня 2017 року .
8 червня 2017 року Верховна Рада України законодавчо закріпила пріоритетність членства України в НАТО для зовнішньополітичного курсу країни.Відповідний законопроект підтримали 276 народних депутатів. Документ передбачає, що тепер однією з основ зовнішньої політики буде поглиблення співпраці України з НАТО з метою отримання членства в організації. Цим документом було внесено відповідні зміни в закони «Про основи внутрішньої й зовнішньої політики» і «Про основи національної безпеки».З нагоди святкування 20-ої річниці Хартії про особливе партнерство України і НАТО Кабінет Міністрів України затвердив план заходів з відзначення у 2017 році 20-ої річниці підписання Хартії про особливе партнерство між Україною та НАТО (розпорядження КМУ від 21 червня 429-р «Про затвердження плану заходів з відзначення у 2017 році 20-ї річниці підписання Хартії про особливе партнерство між Україною та Організацією Північно-Атлантичного договору»).