Військово-історичний музей

Відомості про музей:

Профіль музею – історичний

Вид – військово-історичний

Керівник музею – Самсоненко Олена Василівна, керівник історико-краєзнавчого гуртка, вчитель історії

Адреса музею: м. Полтава, вул. М. Бірюзова, 64а. 

Площа музею – 72 м2

Режим роботи музею – 8:00 — 11:30 , вихідні – субота, неділя

Кількість музейних предметів за інвентарною книгою – 1012 експонатів

Експозиція музею розташована у двох залах:

Зала № 1. Історія училища

Розділи:

 • Історія створення училища;
 • Люди, які очолювали училище;
 • Досягнення училища;
 • Герої не вмирають. Випускники училища, які проходили службу в зоні ООС.

Зала № 2. Військової історії

Розділи:

 •  Початок Другої світової війни, історія створення 132-ої стрілецької дивізії;
 • Перший бій  132-ої стрілецької дивізії;
 • Спогади учасників війни – воїнів дивізії;
 •  Життєвий та бойовий шлях С.С. Бірюзова;
 • 223-й медико-санітарний батальйон;
 • Бої за Правобережну Україну;
 • Наслідки Другої світової війни для України

Найцінніші та цікаві експонати:

 • чорнильне приладдя С.С. Бірюзова, подарунок музею від доньки Бірюзова Ольги Сергіївни, яка відвідувала наш музей;
 • книга “Студия военных художников имени М.Б. Грекова” з дарчим написом від родини С.С. Бірюзова;
 • книга “Кобзар”, яка разом з власником Тривайло П.Т. пройшла всю Другу світову війну;
 • лист від родини Бірюзових директору СПТУ-23 Козлову О.Є.;
 • сувенірна ручка, яка належала С.С. Бірюзову;
 • годинник кишеньковий з ланцюжком років (подарунок від розвідників-ветеранів Другої світової війни);
 • листи-трикутники часів війни;
 • Бережной И.И. “За каждую пядь” – книга з дарчим написом від автора;
 • земля з місця загибелі С.С. Бірюзова.

Історія музею розпочинається у 1975 році з невеличкої експозиції, присвяченої С.С. Бірюзову. Завдяки цілеспрямованій пошуковій роботі було зібрано значну кількість різних експонатів. 6 травня 1985 року відбулося урочисте відкриття музею після реконструкції. У 1988 році музею було присвоєне звання народного. ( Постанова колегії Міністерства культури УРСР від 28.04.1988 р. № 4/21-г). 6 січня 1998 року музей був зареєстрований і одержав статус музею при закладі освіти і науки України. (Реєстраційне свідотство № 16-85 від 06.01.1998р.) 5 жовтня 2009 року музею присвоєно звання „Зразковий музей”. (Наказ МОН від 05.10. 2009 р. № 916)

Музей працює згідно з помісячним, річним та перспективним планами роботи. Ведеться необхідна документація: інвентарна книга, книга обліку екскурсій, заходів, книга відгуків і пропозицій, книга прийому і видачі експонатів.

При музеї створено центр для координації діяльності музейного активу.  рада музею, до складу якої входять викладачі училища та учні. На засіданнях рада вирішує питання, пов’язані з діяльністю музею, заслуховує звіти про пошукову, дослідницьку роботу. На базі музею працює історико-краєзнавчий гурток.

Вихованцями гуртка ведеться пошук випускників минулих років нашого училища, записуються їхні спогади, підбираються фотографії до розділу історії закладу. Випускники запрошуються на свята, присвячені Дню вчителя, Дню профтехосвіти та до річниць заснування училища.

Музей підтримує зв’язок із випускниками училища, які проходили службу на сході Україні, та с батьками загиблих випускників. Зібрані матеріали, спогади, фотографії, особисті речі хлопців стали основою для створення нового експозиційного розділу «Герої не вмирають. Випускники училища, які проходили службу в зоні ООС». Музейний актив має на меті ініціювати встановлення на фасаді закладу пам’ятної меморіальної дошки, присвяченої випускникам училища Максиму Рябку, Артуру Латченку, Владиславу Карпуну, які загинули у зоні АТО (ООС).

Активом музею на чолі  з керівником щорічно у вересні для учнів І курсу та груп ТУ проводиться виховна година «Посвята у робітничий клас».

Протягом навчального року до пам’ятних та знаменних дат музейним активом проводяться виховні години, уроки мужності, тематичні заходи до Дня Перемоги, Дня визволення міста Полтави, Дня захисників та захисниць України, Дня музеїв.

Головна робота музею – екскурсійна. Екскурсії проводять екскурсоводи  вихованці  історико-краєзнавчого гуртка. Екскурсії відбуваються для учнів училища, учнів шкіл м. Полтави та області, батьків, викладачів та майстрів виробничого навчання, а також гостей училища. Екскурсії мають диференційований підхід і проводяться згідно з віковими особливостями відвідувачів. Тривалість оглядової екскурсії для учнів молодших класів – 30 хв., для учнів старших класів та дорослої аудиторії – 45 хв. Проводяться також тематичні екскурсії: «Друга світова війна», «Бойовий шлях полтавців у складі 132 стрілецької дивізії», «Сергій Семенович Бірюзов командир 132 стрілецької дивізії», «Випускники училища, які проходили службу в зоні ООС», «Люди, які творили історію училища».

Музей став своєрідною візитною карткою училища. Тут зустрічають почесних гостей, проходять уроки історії, виховні години, уроки мужності, заняття гуртка тощо.

Актив музею, вихованці історико-краєзнавчого гуртка  постійні учасники заходів, які організовуються Комунальним закладом «Полтавський обласний центр національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді Полтавської обласної ради»:

2017 рік

 • участь у обласному зльоті юних краєзнавців та активістів музеїв при закладах освіти. Стали переможцями у двох номінаціях: презентація дослідження на творчих майстернях «Історичне краєзнавство» та «Досвід роботи музеїв при закладах освіти».  Нагороджені 5 грамотами
 • участь у благодійній акції «Учасники обласного зльоту – воїнам АТО»
 • Екскурсовод музею Андрішко Сергій посів 3 місце в обласному турі Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв навчальних закладів «Край, в якому я живу». Учень и керівник нагороджені грамотами Департаменту освіти і науки Полтавської облдержадміністрації

2018 рік 

 • в обласному турі Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв закладів освіти Олексієнко Сергій став лауреатом, нагороджений дипломом

2019 рік

 • Екскурсовод музею Олексієнко Сергій посів 3 місце в обласному турі Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв закладів освіти «Край, в якому я живу». Учень и керівник нагороджені грамотами Департаменту освіти і науки Полтавської облдержадміністрації
 • Активісти музею широко презентували діяльність музею  на обласному зльоті юних краєзнавців та активістів музеїв при закладах освіти у творчій майстерні «Історичне краєзнавство» і стали лауреатами зльоту

2020 рік

 • Екскурсовод музею Пилипець Микола посів ІІ місце в обласному турі Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв закладів освіти «Край, в якому я живу». Учень и керівник нагороджені грамотами Департаменту освіти і науки Полтавської облдержадміністрації

2021 рік

 • Екскурсовод музею Пилипець Микола посів ІІІ місце в обласному турі Всеукраїнського конкурсу екскурсоводів музеїв закладів освіти «Край, в якому я живу». Учень и керівник нагороджені грамотами Комунального закладу «Полтавський обласний центр національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді Полтавської обласної ради».

Діяльність музею та історико-краєзнавчого гуртка висвітлені керівником музею  у   статтях до журналу «Освітній простір. Інформаційно – методичний вісник НМЦ ПТО у Полтавській області»:

2016 рік  стаття за темою «Патріотичне виховання засобами гурткової роботи»

2018 рік  «Патріотичне виховання молоді на базі музею та робота із обдарованими учнями».

Матеріали музею використовуються на уроках історії, Захисту України, для написання рефератів та повідомлень з історії.

На базі музею проходять методичні засідання вчителів історії, педагогічні ради з питань виховної роботи та національно-патріотичного виховання.